Dolina Pięciu Stawów – czyli cudze chwalicie, swego nie znacie.

0
dolina pieciu stawow

Pobudka, wsiadamy w auto, 40minut jazdy i jesteśmy przy parkingu w Palenicy Białczańskiej. Nie ma już miejsc postojowych, więc kierujemy się w stronę Słowacji. Zaraz za granicą jest prawie pusty parking (odrobinę tańszy niż po stronie Polskiej) oraz sklep ze słowackimi produktami. W dziesięć minut jesteśmy z powrotem w Palenicy Białczańskiej gdzie zaczyna się szlak (w tym samym miejscu startują słynne bryczki konne na Morskie Oko).

widok na doline pięciu stawów

Pierwszym planem było wyjście na Rysy – pogoda jednak nie była pewna, a i trochę za późno pojawiliśmy się na szlaku. Padła nowa decyzja – idziemy do Doliny Pięciu Stawów. Na początek 40minut asfaltem w towarzystwie dwóch milionów turystów kierujących się na Morskie Oko, następnie odbijamy na szlak do Doliny Pięciu Stawów. Trasa robi się sporo trudniejsza, więc i turystów jakoś nie widać. W końcu to prawie 700m przewyższenia.

TIP: Cztery razy zastanów się czy spakować do plecaka rzeczy typu „może się przydać”.

Po kilku godzinach spokojnego marszu docieramy do schroniska. Trasa świetna. Sporo skał, dzika natura, wodospady. Najlepsze jest jednak w samej dolinie – stawy otoczone górami i górską roślinnością… po prostu duże WOW. Do tego cisza, spokój, można odpocząć od pędzącego miasta. Polecam w stu procentach.

Obok schroniska kręci się oswojony (albo chory na wściekliznę?) lis. Niestety bardzo dobrze unika obiektywu.

dolina 5 stawow

Kilka dłuższych chwil odpoczynku (w końcu jesteśmy na wakacjach) i ruszamy dalej – nad Morskie Oko. Trasa jest jeszcze trudniejsza, więcej ostrych kamieni i trudnych przejść, czyli bez dobrych butów nie podchodź. Kolejne świetne widoki: np. na Rysy czy Czarny Staw pod Rysami. O Morskim Oku napiszę innym razem – gdy wybierzemy się na Rysy. Z morskiego oka – już po zmroku – wracamy asfaltem na parking.

Czy polecam nasze polskie góry? Jak najbardziej. Jest blisko, stosunkowo tanio, a trasy o każdej trudności świetnie sprawdzą się jako trening przed większymi wyprawami. Do tego góralskie klimaty (niestety często silnie komercyjne).

Informacje praktyczne:

  • Nie planuj samego chodzenia na cały dzień od świtu do zmierzchu. Uspokój się i zostaw więcej czasu na podziwianie widoków
  • Z zakopanego dostaniesz się busem do Palenicy Białczańskiej w około 40min– cena około 10zł
  • Parking w Palenicy Białczańskiej 25zł (po stronie słowackiej 20zł)
  • Mapa. Polecam dwu częściową mapę WiT. Dobra, laminowana, czytelna, tania: SPRAWDŹ CENĘ
  • Szarlotka to ponoć specjalność schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – polecam!

Polecamy także: Skalne Miasto Czechy