Islandia – ceny i zniżki

0
Islandia ceny


Islandia słynie z cudownego wulkanicznego krajobrazu, dziewiczej natury i… wysokich cen. Na jakie koszty należy się zatem przygotować przed wyprawą do tej skutej lodem krainy, gdzie szukać zniżek? Islandia – ceny i informacje praktyczne o kosztach w Islandii

Islandia – waluta i płatności

Walutą Islandii są korony islandzkie. Obecnie (listopad 2019) sto koron islandzkich to około 3,16zł. Mimo, iż na Islandii wydamy zapewne bardzo dużo pieniędzy, to jest duża szansa, że nigdy nawet nie zobaczymy jak wygląda lokalna waluta, a przynajmniej nam się to nie udało. Za wszystko na Islandii zapłacisz kartą (pewnie nie za wszystko, ale za prawie wszystko). Nawet najmniejsze sklepiki mają terminal do obsługi kart płatniczych. My nie zamienialiśmy pieniędzy, nie wybieraliśmy też koron z bankomatu – po prostu nigdy nie było takiej potrzeby.

Koszt wynajmu samochodu na Islandii, ceny dróg i paliw.

Ceny wynajmu samochodu nie wiele różnią się od tych w Polsce, czy europie, o ile zarezerwujemy swoje auto przez internet i to najlepiej chociaż kilka dni przed przylotem. Koszt tygodniowego wynajmu małego hyundaia zaczyna się nawet od około 600zł, dacia duster od 1000zl. Niestety do tego należy doliczyć ubezpieczenia i dodatkowe koszty (np. drugi kierowca).

Drogi w Islandii są w większości bezpłatne. Przejechaliśmy główną drogą (nr 1) wkoło wyspy i zapłaciliśmy tylko raz, za przejazd tunelem. Przed wjazdem na ten płatny odcinek był znak z informacją o płatności i cenie (1500ISK/47zł). Opłatę można wykonać na stronie veggjald.is, wystarczy podać swój nr rejestracyjny i zrobić przelew. System zapyta, jak długo będziesz na Islandii i sam pobierze w tym terminie kolejne należności. Warto dokonać wpłaty w ciągu 3 godzin – wtedy opłata jest niższa.

Ceny dróg na Islandii

Płatne parkingi to rzadkość na Islandii. My trafiliśmy na takie tylko przy niektórych atrakcjach na Golden Circle oraz w centrach większych miast i o ile w miastach wystarczy wyjechać ze strefy płatnego parkowania i zostawić auto kilka minut od centrum to przy atrakcjach już taka opcja nie będzie możliwa, po prostu w okolicy nie ma zazwyczaj innych parkingów.

Paliwo jest znaczne droższe niż w Polsce. W przeliczeniu około 7,50zł za litr.

Islandia – ceny noclegów

Najtańsza możliwa opcja nocowania na Islandii to nocleg w wieloosobowym hostelu lub w okresie letnim – na kempingu. Tanie hostele znajdują się praktycznie tylko w Rejkiawiku i kilku większych miastach, kempingi znajdziemy na całej wyspie. Należy pamiętać, że na Islandii nie wolno rozbijać się czy nocować poza wyznaczonymi do tego miejscami (nie wolno także nocować w samochodzie). Ceny kempingu za noc zaczynają się od 800ISK (25zł), ale należy do tego dodać opłaty klimatyczne (około 333ISK/10zł), opłaty za prysznic, pranie, itd.

W całej Islandii znajdziemy oczywiście także całą masę hoteli o różnych standardach oraz coś na kształt gospodarstw agroturystycznych. Informacje o cenach znajdziemy np. na booking.com czy mapach google (airbnb praktycznie nie istnieje na Islandii).

Islandia – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Ceny jedzenia mogą na Islandii przyprawić o ból głowy. Nawet najprostsze fastoody są kilka razy droższe niż w Polsce. Mały obiad to koszt przynajmniej 1500-2000ISK (47-63zł). Warto korzystać z happy hours i kuponów (o których w następnym akapicie). W Reykjaviku znajdziemy także kilka restauracji, w których płacimy raz i możemy najeść się do syta. Taka oferta jest np. w restauracjach Icelandic Street Food. Podają tam między innymi zupę z baraniny, której jest z jednym z dań którego musisz skosztować będąc na Islandii.

Sklepy spożywcze są zazwyczaj słabo wyposażone. Nawet największe supermarkety mogą polaków mocno rozczarować. Ceny są kilka razy wyższe niż w Polsce (poza zupkami chińskimi – te z niewiadomych przyczyn są w Islandii zaskakująco niskie) i mogą także różnić się w zależności od samego sklepu. Najdroższe są oczywiście sklepy całodobowe i te na stacjach benzynowych, najtańsze – sieciowe supermarkety, np. Bonus. Lista cen na dole strony.

Islandia – zniżki i kupony

W Islandii bardzo popularne są “happy hours”. W szczególności w hotelowych barach mamy szansę na skorzystanie z promocji 2 w cenie 1, w określonych godzinach. Warto też szukać podobnych okazji w restauracjach i barach, najczęściej w porach lunchowych.

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie kilku koron jest aplikacja Icelandic coupons, w której znajdziemy masę zniżek i promocji typu 2 za 1 (bardzo dużo promocji w samym Reykjaviku). Warto mieć ją w swoim telefonie. 

Informacje praktyczne:

  • Wycieczki statkiem w celu oglądania wielorybów lub ptaków znajdziemy w porcie np w Reykjaviku lub Husaviku, cena: około 10000ISK (315zł);
  • Wycieczki na lodowiec samochodem terenowym to koszt od około: 22000ISK (695zł). Dużo tańszą opcją są wyprawy busami lub autobusami;
  • Wejściówka do BlueLagoon zaczyna sie od 86euro (lub 50euro późnym wieczorem), nocleg od 500euro za noc;
  • Pamiątki możemy kupić dużo taniej w sklepie wolnocłowym na lotnisku w Reykjaviku, niestety w godzinach nocnych bywa zamknięty.
  • Więcej informacji praktycznych, opisów atrakcji oraz mapę naszej podróży znajdziesz tutaj: Islandia – atrakcje
CENY W SKLEPACH
Papierosy1500ISK (47zł)
Coca-cola 2l7-8dh (2,8-3,2zł)
Pomidory 1kg750ISK (24zł)
Cebula 1kg80ISK (2,5zł)
Mleko 1l200-250ISK (6,3-8zł)
Piwo butelka 0,5l250-350ISK (8-11zł)
Wódeczka 0,5lod 4000ISK (od 127zł)
Wino 0,7lod 1000ISK (od 32zł)
Chleb od 260ISK (od 8,2zł)
CENY W RESTAURACJACH
Kawa od 300ISK (od 9,5zł)
Mini śniadanieod 700ISK (od 22zł)
Śniadanie - szwedzki stółod 1900ISK (od 60zł)
Zupa z baraninyod 1500ISK (od 47zł)
Ryba z frytkami od 1500ISK (od 47zł)
Kanapkaod 900ISK (od 28zł)
CENY PAMIĄTEK
Islandzki wełniany sweter od 18000ISK (od 550zł)
Koc wełnianyod 10000ISK (od 310zł)
Pocztówkaod 150ISK (od 4,65zł)
Menu w restauracji na Islandii
Islandia ceny
Ceny na Islandii
Ryba z frytkami na islandii
Islandia ceny jedzenia
Islandia ceny wycieczek na lodowiec