Kapadocja, Turcja – niezwykła kraina, którą musisz odwiedzić

1
kapadocja toexplore

Kapadocja to wyjątkowa kraina, którą trzeba odwiedzić. Jest to jedno z tych miejsc na świecie, w których nie wypuszcza się aparatu z ręki. Co roku turyści z całego świata przybywają do Kapadocji, aby ją zobaczyć, np. odbywając lot balonem. Podpowiadamy jak do niej dotrzeć i co zwiedzać.

Kapadocja to historyczna kraina leżąca w centrum Turcji, znana ze swojego księżycowego krajobrazu oraz domów czy całych miast wykutych w skałach. Dzięki swojej unikalności przyciąga do siebie ogromne liczby turystów oraz została wpisana na listę UNESCO. Nagrano tu także kilka scen z Gwiezdnych Wojen.

Co można robić w Kapadocji?

Tutaj można by wymieniać w nieskończoność. W Kapadocji atrakcja jest koło atrakcji i nie trzeba za bardzo starać się z ich poszukiwaniem.

  • Trekking w krajobrazie księżycowym. Do dyspozycji mamy kilkanaście dolin wyrzeźbionych w skale. Nie są co prawda za dobrze oznaczone, ale tak czy tak, nie ma możliwości, abyśmy nie trafili na którąś z nich. Do bardziej popularnych należy między innymi Dolina Gołębi (start w Uchisar), czy Dolina Róż (start w Goreme).
  • Rowery, motocykle, quady. W Kapadocji nie jest trudno o znalezienie wypożyczalni powyższych, a ich obsługa podpowie nam, gdzie warto pojechać. Powinni także dysponować mapkami.
  • Lot balonem. Kojarzycie te wszystkie zdjęcia balonów, od których roi się w internecie? Większość z nich pochodzi właśnie z Kapadocji. Jedną z większych atrakcji jest tutaj lot balonem i podziwianie wąwozów z góry. Koszt takiej przyjemności to około 120Euro w sezonie. Poza sezonem lokalni baloniarze oferowali swoje usługi już za 50-70Euro. Nie spróbowałem, lot w koszu wiklinowym na wysokości kilkudziesięciu metrów dla osoby z lękiem wysokości wydawał się atrakcją o wątpliwej wartości rozrywkowej.
  • Zwiedzanie wykutych w skale zamków i kościołów. Ich też nie trzeba szukać. W miejscowości Uchisar wystarczy się rozejrzeć i na pewno wypatrzymy ogromny, wykuty w skale zamek z platformą widokową na jego szczycie.
  • Nocleg w wykutym w skale pokoju. W okolicy jest kilkanaście hoteli oferujących taką atrakcję. Co prawda nie zawsze są to te pradawne wykute dawno temu w skale pomieszczenia, ale można znaleźć i takie.
  • Miasteczka. W nich znajdziemy sklepy z pamiątkami, małe lokalne targowiska i wyjątkową architekturę. Część lokalnych mieszkańców czy sklepikarzy miała możliwość zaadoptowania wykutych dawno temu w skale pomieszczeń (zdjęcia poniżej).
  • Inne. Kapadocja czerpie zyski głównie z turystyki, więc miejscowi prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych atrakcji. Skanseny, ogrody, wycieczki z przewodnikiem, biesiady w wykutych domach i wiele innych. Innymi słowy — można przebierać 🙂

Gdzie mieszkać i jak dojechać do Kapadocji?

Jako że Kapadocja jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Turcji, to nie brakuje tam noclegów. Do wyboru mamy wszystko, od kempingów, aż po wypasione hotele. Nam udało się znaleźć hostel ze śniadaniem za 10Euro/noc (na przełomie lutego i marca).

Centralnym punktem Kapadocji jest miasto Goreme. Transport w okolicy (jak i w całej Turcji) jest na wysokim poziomie. Bez problemu dostaniemy się do samego Goreme autobusem z pobliskich większych miast. Nie powinno być też problemem znalezienie autobusu ze Stambułu czy Ankary. W razie problemów możemy szukać połączenia z miastem Nevsehir (niedaleko znajduje się również lotnisko), a z niego bez problemu dostaniemy się busem do Goreme, czy innych miast Kapadocji.

Czy warto odwiedzić Kapadocję? Nie warto jej nie odwiedzić! To niezwykła kraina, która bezapelacyjnie powinna się znaleźć na naszej liście miejsc do odwiedzenia. Ja tam na pewno jeszcze wrócę, lepiej przygotowany i na dłużej, może odważę się także na lot balonem.

kapadocja

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.