Książka „Po Syberii” – Colin Thubron

0
Książka o syberii

„Po Syberii” to książka opowiadająca o podróżach autora przez… Syberię. Autor przemierza całą krainę, zagłębia się w miejsca, gdzie turyści nie docierają. Początkowo przybliża nam fakty historyczne jak śmierć carskiej rodziny, aby następnie skupić się na współczesnych zmaganiach mieszkańców Syberii.

Colin Thubron w książce opisuje swoją podróż przez kolejne krainy dzikiej Syberii. Z Jekaterynburga przez Tiumeń i Tobolsk, aby dotrzeć do Workuty gdzie odwiedza Gułag, w którym przebywali polscy zesłańcy. Następnie przez Omsk do Nowosybirska trzeciego co do wielkości miasta w Rosji – które nazywa marzeniem klaustrofobika. Stąd wyrusza do Republiki Ałtaju, tajemniczej krainy wysoko w górach. Dostaje się do Krasnojarska, samo miasto go nie zachywca, ale płynąca przez nie Jenisej już tak – będzie ona jego kolejną drogą, przepłynie nią do Dudinka nad Oceanem Arktycznym. Przedostaje się do Siewierobajkalska, Bajkałem płynie do Irkucka, aby następnie udać się do Ułan Ude. Dalej przez Ałbazin do Komsomolska nad Amurem. Zawraca do Chabarowska, skąd udaje się do Jakucka. Swoją podróż kończy w Magadan i najzimniejszych rejonach Syberyjskiej krainy. Po drodze rozmawia z Eńcami, Jakutami, młodym naukowcem z Nowosybirska, kuratorką z Gornoałtajska ludźmi zamieszkującymi wybrzeże rzeki Jenisej.

Książkę czyta się jednym tchem. Już pierwsze jej zdania przenoszą na w odległą krainę. To jak marzenie na jawie. Czytelnik pragnie być towarzyszem podróży Thubrona. Czytając tą książkę możecie podróżować po Syberii nie wychodząc z domu. I do tego Was zachęcamy. Ta książka stała się inspiracją do podróży po Syberii, o której więcej przeczytacie tu – wyprawa nad jezioro Bajkał