Magurski Park Narodowy i okolice

0
Magurski Park Narodowy

Leżący na pograniczu województw małopolskiego i podkarpackiego Magurski Park Narodowy to chyba jeden z mniej znanych i mniej uczęszczanych przez turystów parków narodowych w Polsce. Co zatem wyróżnia go na tle innych parków i dlaczego warto odwiedzić Magurski Park Narodowy i jego okolice?

Magurski Park Narodowy funkcjonuje oficjalnie od 1 stycznia 1995 roku. Jego powierzchnia to 19438,9 ha. Na jego terenie mamy okazję napotkać aż 147 gatunków zwierząt oraz prawie 130 gatunków ptaków. Park leży w strefie przejściowej między Karpatami Wschodnimi a Zachodnimi, dlatego nie spodziewajcie się tu wysokich gór, a raczej dolin, lasów oraz widoku pofałdowanego terenu.

Jak dojechać?

Zwiedzanie parku i jego okolic możemy zacząć z kilku miejsc, na przykład:

  • z miejscowości Krempna (gdzie mieści się siedziba główna parku) – tutaj bez problemu znajdziemy noclegi, tutaj też mieści się Ośrodek edukacyjno-muzealny — ponoć warty odwiedzenia (nie wiemy, nie byliśmy)
  • z miejscowości Folusz – stąd najbliżej na słynny Diabli Kamień
  • z miejscowości Bartne – tutaj łączy się kilka szlaków.

Co robić?

Magurski Park Narodowy oferuje przede wszystkim cudowne szlaki i widoki. Jego otulinę oraz okolice przecina kilkanaście szlaków pieszych (przez park przechodzi Główny Szlak Beskidzki), rowerowych, a nawet konnych. W okolicy parku będziemy mieli okazje zobaczyć sporo zabytkowej zabudowy mieszkalnej oraz znajdziemy dość pokaźną ilość zabytków, czyli np.: cerkwie, kościoły i cmentarze, których w okolicy jest całe mnóstwo (miedzy innymi wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kościół w Sękowej czy cerkiew w Owczarach). Odjeżdżając kawałek dalej od Magurskiego Parku Narodowego warto zaglądnąć także do miejscowości Wysowa – Zdrój (małej miejscowości zdrojowej, z niej pochodzi woda mineralna Wysowianka :)) lub do pobliskiego miasteczka na słowacji – Bardejowa – które zachwyca swoją architekturą. Miłośników wodnych atrakcji pewnie zainteresuje zalew Klimkówka, a fanów sportów zimowych kilka okolicznych stoków narciarskich (np. na Magurze Małastowskiej).

kosciol w sekowej - szlak architektury drewnianej
Magórski PArk Narodowy mapa szlaków

Gdzie spać:

W okolicy Magurskiego Parku Narodowego bez problemu znajdziemy nocleg w małych gospodarstwach agroturystycznych, gdzie pewnie będziemy mieli możliwość zakupu lokalnego sera czy miodu, i taki właśnie nocleg najbardziej polecamy. Poza tym polecane miejsca to:

Noclegu możemy także szukać w jednym z okolicznych schronisk np. w Bacówce PTTK w Bartnem

Bacowka w Bartnem
Bacówka PTTK w Bartnem

Informacje praktyczne:

Bardzo poglądowa mapa zasięgu parku :))

Chata w Beskidzie Niskim
Szlaki w Beskidzie Niskim
Wejście do Magurskiego Parku Narodowego
Pierogi