Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce. Wyróżnia go ilość, gęstość i różnorodność atrakcji, przez co jest idealny miejscem na jednodniowy wypad.
20km od centrum Krakowa znajdziemy niezwykłe miejsce, w którym prawie każda skała, jaskinia czy budowla ma swoją legendę lub historię – Ojcowski Park Narodowy. Niegdyś tutejsze jaskinie zamieszkiwali pradawni ludzie, teraz są jednym z najciekawszych miejsc do zwiedzania w Polsce. Warto wybrać się tutaj na chociażby jeden dzień – bo właśnie tyle wystarczy, aby zobaczyć większość atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego
Jak dojechać i gdzie parkować?
Najbliższy parking mieści się pod samym zamkiem w Ojcowie (płatny 20zł/dzień), czyli w samym centrum Ojcowskiego Parku Narodowego. Należy jednak pamiętać, że parking ten bardzo szybko się zapełnia i w weekendy oraz wakacje bez problemu zostawimy tam samochód tylko wcześnie rano. Alternatywą może być parking (ponoć bezpłatny, ale ze znaków wynika, że także kosztuje 16-20zł za dzień) znajdujący się jakieś dwa kilometry dalej, w miejscowości Skała, naprzeciwko Ojcowskiego Dworku. Z niego szlakiem dotrzemy pod zamek i do centrum parku. Poza tymi dwoma miejscami dookoła parku znajdziemy całą masę prywatnych parkingów, z którym z łatwością dotrzemy do samego parku.
Atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego
- kaplica na wodzie – drewniana kaplica zbudowana na planie krzyża na betonowych podporach nad potokiem, ponoć dlatego, że zgodnie z zarządzeniem cara Mikołaja II nie było zgody na budowę obiektów sakralnych na “ziemi” ojcowskiej. Znajduje się przy drodze z Ojcowa do Zazamcza, kilka km. od zamku w Ojcowie.
- zamek w Ojcowie – zamek z XIV wieku, a raczej to co z niego zostało jest główną atrakcją Ojcowskiego Parku Narodowego
- zamek Pieskowa Skała – znajduje się w północnej części Ojcowskiego Parku Narodowego – wchodzi w skład łańcucha Orlich Gniazd, ładnie odnowiony, warty odwiedzenia
- jaskinie – na terenie parku znajduje się wiele jaskiń, do części wejdziemy tylko z przewodnikiem, bilety do kupienia w okolicy jaskiń, szczególnie warte odwiedzenia to:
- jaskinia Łokietka – ponad 320m długości
- jaskinia Nietoperzowa – po nazwie można poznać z czego słynie
- jaskinia Ciemna – zamieszkiwana już 60 tysięcy lat temu, spotkamy w niej najbardziej jadowite pająki w Polsce
- jaskinia Wierzchowska Górna – leży już poza terenem Ojcowskiego Parku Narodowego – ponoć najciekawsza (nie potwierdzamy – nie byliśmy ;))
- formacje skalne:
- Maczuga Herkulesa – chyba jedna z najsłynniejszych skał w Polsce
- Brama Krakowska – nazwa pochodzi od przechodzącego tędy dawnego szlaku handlowego
- Rękawica (Pięciopalcówka, Biała Ręka) – nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi 😉
- Igła Deotymy – skała przypominająca igłę (podobno) z bardzo ciekawą legendą,
- Szlaki – przez Ojcowski Park Narodowy przechodzi kilka popularnych szlaków (np. Szlak Orlich Gniazd, Kraków-Częstochowa). My polecamy szczególnie szlak zielony, który przechodzi koło jaskini nietoperzowej i przez kilka świetnych punktów widokowych. Totalnym minimum (wersja dla leniwych;)) jest podejście asfaltem do “Krakowskiej Bramy”, aby chociaż zobaczyć formacje skalne “od dołu”. Mapy wszystkich szlaków znajdziemy na tablicach w parku. Opisy można znaleźć tutaj: http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/main/Szlaki_turystyczne.html
Informacje praktyczne
- wejście na teren Ojcowskiego Parku Narodowego jest bezpłatne, płacimy tylko za wstęp do niektórych atrakcji (zamek, jaskinie, itp.). Aktualne ceny biletów na poszczególne atrakcje znajdziesz tutaj: cennik
- w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się kilka winnic
- najpopularniejszym daniem w parku jest pstrąg z miejscowej hodowli
Wspanoałe miejsce! Byłem tam raz w młodości i to właśnie tam oświadczyłem się mojej obecnej żonie… aż się łezka w oku kręci…
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.