Polowanie na last minute – czyli jak znaleźć najlepsze last minute i czego unikać, aby samemu nie dać się złapać

0
polowanie na last minute

Z pozoru niewymagająca większej wiedzy czynność, jaką jest zakup wakacji last minute, może niejednego przyprawić o zawrót głowy. Czego unikać i jak nie dać się złapać w sidła touroperatorów?

Skąd się biorą oferty last minute?
Organizator często już przed sezonem rezerwuje hurtowo pokoje hotelowe i czartery, a dopiero później sprzedaje wycieczki. W przypadku gdy nie uda się sprzedać wszystkich biletów, operator mocno obniża ceny, by odzyskać chociaż część poniesionych wcześniej kosztów, a dodatkowo może liczyć na zarobek np. z lokalnych wycieczek fakultatywnych itp.

Co możemy znaleźć wśród ofert last minute?
Oferty last minute to między innymi: pobyty w hotelach, wyjazdy na narty, imprezy objazdowe, hotele z przelotem lub (o czym nie wszyscy wiedzą) same przeloty. Wbrew obiegowej opinii, że w opcji last minute kupimy tylko najgorsze, niechciane, nielubiane wycieczki to nie prawda. Oczywiście takich będzie najwięcej i będą też najwolniej znikać, ale tak samo w ofercie znajdziemy wycieczki do fajnych miejsc (chociażby, gdy ktoś zrezygnuje w ostatniej chwili).

Kiedy szukać najlepszych ofert?
Oferty pojawiają się praktycznie cały czas i w każdej chwili mamy możliwość znalezienia czegoś dla siebie. Najlepsze last minute pojawiają się poza sezonem (np. w marcu albo październiku). Są także okresy, kiedy oferty znikają dużo szybciej: są to sam początek wakacji i ich końcówka, długie weekendy czy sylwester.
Co do tego ile wcześniej należy szukać ofert: im później, tym lepiej, ceny potrafią zmieniać się co kilka godzin, często trafiają się też oferty, gdzie wyjazd jest jeszcze tego samego dnia!

Zagrożenia!
Po pierwsze to, że kupiliśmy wycieczkę (chodzi o zakup przez internet) wcale nie oznacza, że jest już nasza. Trzeba dokładnie czytać regulaminy. Często zdarza się tak, że biuro podróży wystawia ofertę, a później dostaje ja ktoś, kto najszybciej wpłaci pieniądze – reszta otrzymuje maila z informacją, że się nie udało i zwrot pieniędzy na konto (np. po kilku dniach). Nie tyczy się to oczywiście wszystkich operatorów, więc warto przed zakupem rzucić okiem na regulamin.

Po drugie, nie wszystkie oferty pojawiają się na stronie biura podróży albo w multiwyszukiwarkach (np. wakacje.pl), warto śledzić wszystkie na raz.

Po trzecie, oferty potrafią znikać w parę sekund, więc lepiej nie napalać się na konkretne miejsce i mieć w zanadrzu kilka opcji, tak aby nie stracić niepotrzebnie urlopu.

Masz więcej pomocnych wskazówek? Podziel się nimi!