Rumunia północna i Park Narodowy Gór Maramuresz

0
rumunia maramuresz

Miejsce latem prawie wolne od turystów w zimie zamienia się w mekkę narciarzy. Park Narodowy Gór Maramuresz to zakątek ciszy i spokoju. Czas tutaj płynie wolniej, a ludzie mimo zapracowania wyglądają na szczęśliwych. Nietknięte ludzką ręką tereny pozwalają odpocząć i cieszyć się obcowaniem z naturą – o ile oczywiście nie spotkamy niedźwiedzi.

W Rumunii od samego początku w oczy rzucają się olbrzymie kontrasty. Większe miasta tętnią życiem, a ilość ludzi na ulicach jest wręcz przytłaczająca, na wsiach czas płynie powoli. W niektórych miejscowościach drogi są nowe, asfaltowe i szerokie, w innych, ulice to ubite kamienie. Znajdziemy nowoczesne budynki, a kawałek dalej mieszkania zbite z blachy, drewna i niebieskich plandek. Spalone wraki na poboczach, wystawne wille, pasterze, drogie samochody – wszystko możemy spotkać praktycznie w każdym miejscu. To wymieszanie ma oczywiście swoje plusy. Nigdzie nie brakuje sklepów z żywnością od światowych producentów, ale także naturalnych zdrowych produktów wytwarzanych w małych gospodarstwach. Co kawałek spotkamy zabytkowe świątynie i ozdobne bramy (jedną z ciekawszych propozycji jest Wesoły Cmentarz opisywany przez nas wcześniej). Wszystko to daje taki efekt, że praktycznie w każdym miejscu mamy co oglądać. Wszystko jest takie po prostu inne i dzięki temu ciekawe. Miejscowi są przyjaźni i chętnie pomogą w razie jakichkolwiek problemów.

 

Park Gór Maramuresz ma w sobie jeszcze coś innego. Jest to jakby bezkresny zapomniany region, gdzie zabudowania spotkamy tylko gdzieniegdzie.  Spoglądamy w dal i nie widzimy nic poza górami i dziką naturą. To miejsce i zresztą całe tereny górskie Rumunii szczególnie upodobali sobie zmotoryzowani podróżnicy w swoich terenówkach. Teren dla tego typu wypraw jest idealny, a zwiedzanie samochodem wydaje się być tutaj najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy poszukać pierwszego lepszego filmu z wyprawy 4×4 na youtube. Motocykliści lubiący kręte drogi też znajdą coś dla siebie.

My zatrzymaliśmy się niedaleko miejscowości Borșa. Jest to świetna baza wypadowa z mocnym zapleczem turystycznym – dużo noclegów, sklepy, kilka stoków narciarskich i początki szlaków turystycznych lub czegoś na ich kształt.

Dlaczego warto odwiedzać Rumunie? Jest inna. Na tyle inna, że oko przykuwa tutaj niemal każde miejsce. Jest też dość tania porównując ją choćby nawet do samej Polski. Multum atrakcji pozwala na planowanie ciekawej trasy bez niepotrzebnego jeżdżenia setek kilometrów. Jeśli masz zatem ochotę, aby przenieść się w inny świat, czasami taki w którym czas zatrzymał się dawno temu, a nowoczesne technologie są nikomu niepotrzebne do szczęścia (częściej zobaczysz bryczkę i rolnika z kosą, niż najprostsze maszyny rolnicze), to jak najbardziej powinieneś rozważyć wypad do Rumunii. Jeśli to możliwe, to polecamy podróżowanie samochodem lub motocyklem.

Informacje praktyczne:

  • W Parku Gór Maramuresz niestety nie wolno karmić niedźwiedzi.
  • Tankuj do pełna, ponieważ stacji benzynowych jest raczej niewiele.
  • Ceny są niskie, a w większych sklepach znajdziemy produkty z Polski
  • Sporo atrakcji nie jest nigdzie oznaczonych, więc pytaj miejscowych co ciekawego jeszcze można zobaczyć w okolicy