Schronisko na Szczelińcu i okolice, jedno z najbardziej epickich miejsc na mapie Polski

2
fot. Pani Anna Sikorska

Polskie Góry Stołowe to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Jest to całkiem inna kraina niż niezwykle popularne Bieszczady czy Pieniny. Panujący tu całkowicie inny krajobraz niż w pozostałej części Polski sprawia, że miejsce powinno znaleźć się bardzo wysoko na liście „must see” każdego podróżnika.

fot. Pani Anna Sikorska

W sercu Gór Stołowych, na wierzchowinie ich najwyższego szczytu jest schronisko. Obiekt położony w takim miejscu, że gdy zobaczyłem jego zdjęcia po raz pierwszy to nie mogłem uwierzyć, że znajduje się gdzieś w Polsce. Zresztą wystarczy popatrzeć na zdjęcia.

Z wielkiego tarasu, który znajduje się przed budynkiem możemy podziwiać niezwykłą panoramę okolicy, miedzy innymi widok na Góry Sowie. Szczególnie polecam wschody i zachody słońca.

Co można robić poza oglądaniem widoków?

I tutaj znowu nie będziemy zawiedzeni. Sama najbliższa okolica schroniska oferuje sporo atrakcji, więc nawet jeśli jesteś leniwy, to na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Możesz wybrać się do Labiryntu Skalnego, do którego wejście znajduje się tuż obok schroniska – jest to miejsce , które musimy zobaczyć!  Jeśli jednak uznasz, że to nie wystarczy, to skorzystaj z jednej z wielu tras pieszych i rowerowych, aby podziwiać niezwykłe okoliczne formy skalne. W niedużej odległości znajdą coś dla siebie także entuzjaści wspinaczki, a w okresie zimowym amatorzy nart biegowych.

Schronisko na Szczelińcu znajduje się w bliskiej odległości od granicy z Czechami. Tam też znajdziemy całe multum atrakcji: formy skalne, bary z czeskim piwem, pełne zabytków miejscowości, trasy wspinaczkowe, czy ZOO Safari. Ja szczególnie polecam Teplice nad Metuji – małe miasteczko ze swoim Festiwalem Filmów Górskich i jedynym w swoim rodzaju skalnym miastem (Teplicke Skaly) .

Zatem jeśli jeszcze nie byłeś w Górach Stołowych to nie zastanawiaj się za długo, posłuchaj co rekomenduje toexplore.eu i ruszaj w drogę! Rejon jest jedyny w swoim rodzaju i praktycznie na wyciągnięcie ręki. Obfitość atrakcji pozwoli aktywnie spędzać czas przez wiele dni. Na pewno nie będziesz się nudzić i na pewno tam wrócisz. Czas zatem na wpisanie Schroniska na Szczelińcu na listę rzeczy, które musisz odwiedzić. Ja osobiście polecam, na pewno jeszcze nie raz sam się tam pojawię.

Informacje praktyczne:

  • Nie ma możliwości dojechać samochodem do Schroniska na Szczelińcu – jest kilka parkingów w okolicy
  • Jeśli w schronisku nie ma miejsc to zaraz obok – w miejscowości Pasterka – jest kolejne schronisko oraz dom wczasowy. Oba z możliwością zaparkowania zaraz obok.
  • Gdy planujesz wybrać się na stronę Czeską to postaraj się zaopatrzyć w korony czeskie, złotówki czasami są akceptowane, ale przelicznik jest silnie niekorzystny.

2 KOMENTARZE

  1. Schronisko obok w Pasterce o którym piszesz jest super! Pracują tam przemili ludzie, a na poddaszu można się zaszyć w deszczowe dni i pograć w pleszówki, które znajdziemy na miejscu 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.