Sprzedaż zdjęć w internecie – sposób na naukę i zarabianie na zdjęciach

2

Pewnie zastanawiasz się teraz jakim sposobem sprzedaż zdjęć może być sposobem na naukę. Robisz zdjęcia od dawna i Twoim celem jest zarabianie na zdjęciach? Nie masz ani motywacji, ani nie wiesz, jak się rozwijać? Nie wiesz czy jesteś już tak dobry, aby szukać pierwszych zleceń? Może planujesz podróżować po świecie, jednocześnie czerpiąc z tego korzyści finansowe?

 

Świetnym startem będzie dla Ciebie sprzedaż zdjęć na mikrostokach. Pewnie nie prędko dasz radę się z tego utrzymać, ale na pewno podniesiesz swoje umiejętności zarówno z samej fotografii jak i obróbki zdjęć. Dlaczego? Ano dlatego, że gdy opublikujesz swoje pierwsze zdjęcie do sprzedaży to skonfrontujesz je z realnym rynkiem, prawdziwymi ludźmi, takimi, którzy za to zdjęcie będą musieli zapłacić. To oni zweryfikują jego jakość i porównają je z innymi.

Sprawdź nasze sposoby na zarabianie w podróży.

Zacznijmy od początku. Odpowiedzmy sobie na pytania: po co i jakie zdjęcia sprzedawać, jak je przygotować, gdzie je sprzedawać i jakich zdjęć szukają potencjalni klienci, ile na tym można zarobić, itd.

Właściwie to po co?

Jak już pisałem wcześniej publikacja zdjęć do sprzedaży może być ich pierwszą konfrontacją z klientami. Oni poprzez liczbę zakupów pokażą Ci czy Twoje zdjęcie jest warte wydania na niego kilku złotych. Tym sposobem możesz weryfikować swoje postępy. Będziesz robić lepsze i więcej zdjęć – tym bardziej, gdy te zaczną się sprzedawać.

Ja, dopiero gdy zacząłem przygotowywać pierwsze zdjęcia do sprzedaży dowiedziałem się jak wiele im brakuje. Tu przepalone, tam niedoświetlone, trochę za wąski kadr, tutaj nie ma ostrości itd. Od tego czasu zacząłem całkiem inaczej spoglądać na moją pracę, jestem dużo bardziej staranny i z każdym dniem robię coraz lepsze zdjęcia. Zostałem wręcz zmuszony do zagłębienia się w Lightrooma i Photoshopa. Najlepszą umiejętnością jaką nabyłem dzięki sprzedaży zdjęć to prawdziwe rozróżnianie zdjęć dobrych (przede wszystkim pod względem technicznym) od złych (brzmi banalnie prawda? to tylko złudzenie).

Jakie zdjęcia sprzedawać?

 Teraz pewnie pomyślisz. Co ten Janusz fotografii mi tu mówi. Ja chcę być fotografem ślubnym, a nie robić zdjęcia jakichś dziwnych rzeczy… Odpowiadam: super się składa, że masz już jakieś upodobania. Jeśli chcesz to możesz sprzedawać zdjęcia ślubne (tylko takie na których nie ma rozpoznawalnych osób lub gdy rozpoznawalne osoby zgodzą się na publikację ich wizerunku).

Na stockach możesz publikować co chcesz – od zdjęć chmur, po portrety z kolorowej sesji z niemowlakiem, zdjęcia z wydarzeń, panoramy miast, fotografie jedzenia, ludzi, czegokolwiek. Zapewne masz już sporo zdjęć, które możesz sprzedać (wiem, cały czas piszę o tym jakie to nie muszą być te zdjęcia superprzygotowane – ale! dobry kadr obroni się sam! – zresztą, jeśli nie spróbujesz to się nie dowiesz). Niemniej jednak odpowiednio przygotowane zdjęcia o odpowiedniej tematyce na pewno zaowocują lepszymi zarobkami.

Kto kupuje takie zdjęcia?

Agencje reklamowe, gazety, producenci okładek na zeszyty, podkładek pod kubek czy opakowań do pizzy, wykonawcy stron internetowych, projektanci wnętrz, itd. Zazwyczaj nie jest opłacalne przygotowanie zdjęcia – po prostu taniej i szybciej jest je kupić za kilka $. Zatem podczas szykowania zdjęcia musisz zastanowić się czy ktoś mógłby zechcieć je kupić. Zdjęcie pijanego kolegi z imprezy raczej nikt nie kupi. Zdjęciem dziecka jedzącego lody nad morzem na pewno zainteresują się agencje turystyczne, czasopisma wakacyjne czy setki innych z całego świata.

 

Ile zdjęć można sprzedać i ile się na tym zarabia?

Policzmy. ShutterStock informuje, że średni zarobek z ich strony na każdym zdjęciu to około 7dolarów rocznie. Teraz tą średnią porównajmy do rzeczywistości. Sprzedażą zdjęć zajmują się zarówno totalni amatorzy jak i potężne zorganizowane firmy, które mocno reklamują swoje profile z mikrostocków. Ci drudzy zapewne mocno zawyżają powyższą statystykę. Załóżmy optymistycznie 3$ z każdego zdjęcia rocznie. Teraz podziel swoje roczne oczekiwania finansowe przez te trzy dolary i wyjdzie Ci jaką ilość zdjęć powinieneś zgromadzić. Oczywiście podnosząc jakość swoich dzieł i skupiając się na reagowaniu na zapotrzebowanie rynku owe trzy dolary rocznie możesz zamienić nawet na 15 lub więcej. Pamiętaj, że część zdjęć pewnie nie sprzeda się nigdy – inne będą sprzedawać się nawet kilka razy w tygodniu. I teraz najlepsze – fotografie wrzucone raz będą generowały zyski nawet, gdy Ty będziesz na wakacjach. Zgromadzenie kilku tysięcy zdjęć pewnie zajmie sporo czasu, ale zaczynając od małego kęsa pewnie w końcu zjesz cały tort.

 

Sprzęt

Nie potrzebujesz najlepszej lustrzanki. Wystarczy dobry aparat kompaktowy lub nawet bardzo dobry smartfon. Ważne, aby korzystać ze statywu. Dużo ważniejsze są umiejętności niż sprzęt!

 

Jak przygotować zdjęcia do publikacji?

Gdy już udało Ci się zrobić zdjęcie takie, które mogłoby nadawać się do sprzedaży (brak przepaleń, ostrość tam, gdzie trzeba, etc.) to – po pierwsze sprawdź wymagania agencji, u której chcesz sprzedawać swoje dzieła (profil kolorów, wielkość, rozdzielczość). Po drugie ustal dobry kadr – możesz zostawić trochę więcej miejsce wkoło obiektu – zdjęcia często trafiają do grafików, którzy kadrują je według uznania (nie jest to jednak regułą!). Po trzecie wyprostuj zdjęcie. Po czwarte dostosuj kolory, balans bieli, ekspozycje itd. Po piąte pousuwaj wszystkie zabrudzenia, drobinki kurzu, niechciane odblaski, zniekształcenia, itp. Teraz zostaje tylko zapisanie zdjęcia w najlepszej możliwej jakości i publikacja, gdzie należy odpowiednio dobrać słowa kluczowe i opis zdjęcia. Jeśli potrzebujesz pomocy z czymkolwiek to pytaj w komentarzu – chętnie pomogę – nie jestem super ekspertem, ale zrobię co w mojej mocy, żeby Ci pomóc.

 

Najważniejsze: gdzie sprzedawać zdjęcia i dlaczego na ShutterStock

Najlepszym miejscem na start będą serwisy mikrostockowe takie jak ShutterStock, Fotolia, AdobeStock i wiele innych.

Nie mam opublikowanych tysięcy zdjęć, ale przez ostatni rok udało mi się przebrnąć przez kilka microstocków. ShutterStock wydaje się być najlepszym wyborem – począwszy od sposobu publikacji po ilość sprzedanych zdjęć. Ma dość niskie stawki dla wydawców, ale także olbrzymie nakłady na reklamę (spróbuj poszukać zdjęć w internecie i nie trafić na ich reklamę). Reasumując – tam zarabiasz najwięcej. Dodatkowo co miesiąc dostajesz szczegółowy spis najczęściej wyszukiwanych przez klientów zdjęć – reagując na te sugestie z pewnością zwiększysz swoje szanse. Oczywiście nie musisz ograniczać się do jednej agencji. Możesz sprzedawać na wszystkich.

Na shutterstock możesz zarejestrować się tutaj: SHUTTERSTOCK

Po rejestracji powinno się wypełnić formularz podatkowy, aby po prostu płacić mniej podatku.

 

 

Jeśli zatem planujesz kiedyś zostać profesjonalnym fotografem to sprzedaż zdjęć będzie bardzo dobrym startem w tym kierunku. Zapewne poprawisz swoje umiejętności przy okazji zarabiając kilka złotych lub kto wie, może sprzedaż zdjęć w microstockach stanie się Twoim głównym źródłem utrzymania.

 

Tutaj znajdziesz więcej sposobów jak zacząć zarabiać w podróży.

2 KOMENTARZE

  1. Witam.
    Fajny artykul to po pierwsze a teraz tylko jedno pytanko czy moge te same fotki sprzedawac na rozny mikrostokach czy na kazdym rozne wstawiac ?
    pozdrawiam MD

    • Cześć!
      Na części mikrostoków czasem możesz zaznaczyć, że sprzedajesz zdjęcia tylko w tym jednym miejscu. Wtedy serwis płaci więcej za jedną sprzedaż. Zazwyczaj nie jest to jednak opłacalne. Opcja „sprzedaży na wyłączność” powinna pojawić się podczas wystawiania zdjęcia – o ile na danym mikrostoku jest taka możliwość. Pozdrawiamy!

Comments are closed.