Czym jest wełna z merynosów? Jak sprawuje się jednak z najtańszych na rynku koszulek z wełny merino? Dla kogo będzie najlepsza? Czy na prawdę można prać ja co 7 dni? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej!
Nie często bierzemy się za testowanie czegokolwiek, i tak było też w tym przypadku. Po prostu po pewnym czasie używania koszulki trek 100 merino postanowiliśmy podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami, gdyż niewątpliwie jest ona warta uwagi. Dodam tylko, że artykuł nie jest sponsorowany przez Decathlon (a mógłby być;))
Skład i informacje producenta
Skład podany przez producenta to 70% wełna merino i 30% akryl, który jest tutaj zapewne po to aby zwiększyć wytrzymałość koszulki i przyspieszyć jego wysychanie. Koszulka dostępna jest w chwili obecnej w 3 kolorach w cenie regularnej 89,99zł – czyli bardzo okazyjnej jak na produkt wykonany głównie z wełny merino.
Link do strony producenta: klik
Czym właściwie jest wełna merino
Wełna merino pozyskuje się ze szczególnego gatunku owiec – merynos australijski, które jak sama nazwa wskazuje, hoduje się głównie w górzystych terenach… Nowej Zelandii (małe hodowle znajdziemy na całym świecie, nawet w Polsce). Owieczki zamieszkują tereny, w których temperatura wacha się od +40 do -20 stopni Celsjusza w toku ewolucji musiały się przystosować do tak ciężkich i zmiennych warunków atmosferycznych, stad ich wełna nabrała potrzebnych właściwości. Włókna są supercienkie i zbudowane w szczególny sposób – zapewniają chłodzenie w lecie i grzanie w zimie, odporność na wiatr i wysoką hydrofobowość, a dodatkowo doskonale odprowadzają wilgoć. Wełna merino jest także, w odróżnieniu od większości innych gatunków wełny, delikatna i nie drapiąca, a do tego naturalnie antybakteryjna. Powyższe cechy sprawiają, że jest ona idealnym półproduktem do tworzenia odzieży górskiej i sportowej.
Ubrania z wełny merino doskonale schną (gorzej niż syntetyczne, ale na pewno lepiej niż np. bawełna), zapewniają świetną wentylację i co także bardzo istotne nie zatrzymują wilgoci ani przykrych zapachów.
Gdzie testowaliśmy
Koszulki merino z decathlonu zabraliśmy ze sobą między innymi na grecką Lefkadę, na Islandię, czy na wycieczkę do Maroka, gdzie odwiedziliśmy np. marokańska część Sahary. Nie są to może super ekstremalne warunki, ale pozwoliły nam na sprawdzenie jak zachowuje się wełna merino kiedy jest bardzo ciepło, bardzo zimno, bardzo sucho, bardzo mokro, czy bardzo wietrznie.
I tak: gdy jest zimno, wełna z merynosów świetnie grzeje i doskonale odprowadza wilgoć, nie mamy uczucia lepkiej koszulki. Jeszcze lepiej merino sprawuje się w wysokich temperaturach na dużym słońcu – jest lekka i przewiewna, nie absorbuje wilgoci dzięki temu nie mamy uczucia ‘ciężkiej i lepiej koszulki’.
Czy faktycznie koszulkę można prać co 7dni?
Jak to mawiają: do odważnych świat należy 😀 ale tak prawdę mówiąc: ja nie sprawdzałem czy da rade nosić ja w podróży bez prania przez 7 dni, ale po tym jak użytkuję koszulki merino od kilku lat to mogę odpowiedzieć: tak, jest to jak najbardziej możliwe. Wełna merynosów dużo lepiej pozbywa się brzydkich zapachów niż np. materiały z włóknami ze srebra. Największym problemem może być wbijający się w koszulkę kurz (albo piach z pustyni), ale ten sam problem dotyczy każdego materiału.
Dla kogo polecamy?
Z racji, że koszulka z decathlonu z wełny merino bardzo szybko schnie, jest lekka i super radzi sobie z brzydkimi zapachami w szczególności moglibyśmy polecić ją komuś, kto podróżuje z samym plecakiem lub bardzo małą ilością bagażu. Koszulka dzięki swoim właściwościom śmiało może zastąpić dwie lub trzy zwykłe bawełniane koszulki.
Cena
Cena katalogowa koszulki TREK 100 MERINO to 89,99zł (jest to jedna z najtańszych koszulek z merynosów na rynku), ale i tak można często trafić na obniżki cenowe. Do tego należy pamiętać, że może ona z powodzeniem może zastąpić nawet kilak zwykłych T-shirtów.
Podsumowując: tak, polecamy z pełną odpowiedzialnością. Jak dla mnie koszulka z merynosów jest pierwszą rzeczą, którą zabieram ze sobą, gdziekolwiek się wybieram!