Wąwóz Todra i Dolina Dades – Maroko

2

Wąwóz Todra i Dolina Dades są świetnymi przykładami tego, jak natura potrafi kształtować cudowny krajobraz. Kręte rzeki kiedyś przyciągnęły tu ludzi, którzy wykorzystali dobrodziejstwo dostatku wody i jeszcze upiększyli tą niezwykłą krainę. Teraz, swoim niespotykanym urokiem, Wąwóz Todra i Dolina Dades zwabiają do siebie turystów z całego świata.

Wąwóz Todra – Todgha Gorge

Położony w Górach Atlas wąwóz stał się jednym z przystanków dla turystów w drodze na pustynie Erg Chebbi. Ponad 300 metrowe skały robią wrażenie, a okoliczni mieszkańcy dbają, aby turyści mieli się gdzie zatrzymać. Wąwóz Todra jest także dobrze znany miłośnikom wspinaczki z całego świata. Wędrując po okolicy, mamy szansę natknąć się na obozowiska Tuaregów, którzy uciekają tutaj z pustyni przed upalnym latem.

Ludzi doskonale wykorzystują tu dobrodziejstwo rzeki. Wybudowali kanały, aby zasilić w wodę swoje pola uprawne, a tym samym dodali temu krajobrazowi niezwykłego uroku. Zresztą zobaczcie zdjęcia!

Jak dojechać

Podróżując autobusem musimy skierować się do miasta Tinghir. Po wysiadce na dworcu głównym musimy udać się na pobliski przystanek dla małych lokalnych busików (to kilka minut drogi i każdy miejscowy z pewnością wskaże nam drogę) i kierować się do “Gorges Todra”, czyli Wąwozu Todra. Kierowca zawiezie nas bezpośrednio na miejsce i pokaże gdzie mamy wysiąść. Warto też zatrzymać się, chociaż na chwilę, w samym Tinghir. To miasto tętniące życiem, pełne zabytkowych budowli i straganów.

Informacje praktyczne

  • przy samym wąwozie znajdziemy noclegi, sklepy i restauracje;
  • w ciągu dnia pasterze sprowadzają z gór, do rzeki, swoje zwierzęta, za zdjęcia często wymagają zapłaty,
  • jeśli planujemy wyjść w góry, to zacznijmy o świcie, temperatura bardzo szybko rośnie – w górach mamy spore szanse na napotkanie Tuaregów;
  • wąwóz Todra możemy zobaczyć w filmie 4 Latas;
  • więcej informacji tutaj: Maroko – informacje praktyczne
  • Ceny w Maroko

Dolina Dades – Dadès Gorges

Wąwóz Dades to ciągnący się kilometrami urokliwy teren: zielona dolina, bardzo stare zabudowania i niezwykłe formacje skalne, a do tego rzeka. Ciężko nawet powiedzieć, gdzie najlepiej się tu zatrzymać. Mogę doradzić tylko: zatrzymać się gdziekolwiek i pytać miejscowych co dalej. Sklepy i noclegi znajdziemy tu co kawałek, tak samo jak atrakcje.

Jak dojechać

Na początku należy udać się do miasteczka Boumalne Dades, a potem przesiąść się do małego busika (na dworcu zaraz obok przystanku) i za kilka dirhamów dojechać do naszego miejsca. Przez dolinę prowadzi tylko jedna droga, więc nie mamy szansy się zgubić, a jedynie np. przegapić nasz hotel. Samo miasteczko też jest ciekawe. Małe, ale pełne życia.

Nocleg

Jak już wspominałem ciężko powiedzieć, w którym miejscu powinniśmy się tutaj zatrzymać. My wybraliśmy “Augerge Restaurant Atlas Dades”, czyli hotelik “wbudowany” w skałę. Nowy i bardzo przyjemny, świetne jedzenie i super obsługa – byliśmy jedynymi gośćmi i zostaliśmy ugoszczeni berberyjską muzyką na żywo!

Informacje praktyczne

  • sklepy i noclegi na każdym kroku, gorzej z restauracjami;
  • busy jeżdżą bez rozkładu jazdy – startują, gdy są pełne;
  • jako adres podaje się tutaj nazwę hotelu i odległość od miasta 🙂
  • nie ma tu zbyt wielu turystów, dlatego po sezonie wiele obiektów jest zamkniętych.
Wąwóz Todra - Maroko
Wąwóz Todra – jedno z niewielu chłodnych, zacienionych miejsc w okolicy
Rzeka w wąwozie Todra
Todra
Schody w góry gdzie można spotkać plemiona Tuaregów
Droga w góry
Dolina Todra
Wąwóz Todra
Wąwóz Todra
Wspinanie, Todra Maroko
Wspinacze w wąwozie Todra
Todra Maroko
Pola uprawne w Maroko
System nawadniający i pola uprawne w dolinie Todra
Kozy Tuaregów
Pasterze przyprowadzili kozy do wodopoju
Dolina Dades
Panorama Doliny Dades
Marokański chłopiec
rzeka w dolinie Dades
Dolina Dades
dades
Pola uprawne w dolinie Dades
Pola uprawne w dolinie Dades
Hotel Auberge Restaurant Atlas Dades
Hotel w skale – polecamy!
Panorama doliny Dades
Dolina Dades
Uprawa mięty Maroko
Dolina Dades - Maroko

2 KOMENTARZE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.