Wyspa Lefkada, Grecja – atrakcje na Lefkadzie, najciekawsze miejsca na Lefkadzie

0

Grecka wyspa Lefkada przyciąga do siebie turystów pięknymi widokami, błękitną wodą i jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie. Co dziwne, wśród Polaków jest jeszcze mało popularna. Jeśli w naszych planach wakacyjnych pojawi się Grecja, Lefkada na pewno będzie dobrym wyborem.

Po pierwsze, co niektórych może ucieszyć, Lefkada nie jest aż tak bardzo turystyczna jak inne popularne miejsca w Grecji. Nie ma tutaj też ogromnej liczby hoteli. Jak na razie Lefkadę odwiedzają głównie Grecy. Największym zainteresowaniem wśród zagranicznych turystów zdają się cieszyć ogromne mariny, pełne łodzi do wypożyczenia. Wyspa zaskakuje i urzeka. Z górzystego środka wyspy zobaczymy zapierające dech w piersiach panoramy,a plaże zaskoczą nas swoją unikalnością.

Informacje praktyczne:

 • Ze względu na spore odległości i średni transport publiczny wyspę najlepiej zwiedzać samochodem lub skuterem. Koszt samochodu na dzień od 45euro
 • Trasy w górach są bardzo trudne, kręte i wąskie
 • W górskiej części wyspy często natkniemy się na małe stragany, na których lokalni rolnicy sprzedają swoje wyroby – miód, oliwę, oliwki, itp.
 • Komunikacja miejska dociera tylko do większych miast i na najpopularniejsze plaże. Na przystankach znajdziemy rozkłady jazdy dla całej wyspy. Koszt biletu jednorazowego – 1,80euro
 • Na wyspie bez problemu znajdziemy wypożyczalnie samochodów, skuterów i łodzi
 • Warto zabrać ze sobą maskę do snorkelingu
 • Plaże są w większości kamieniste
 • Na plażach na zachodnim wybrzeżu wyspy z reguły wieje dużo mocniej, niż na tych po stronie wschodniej
 • Ceny w sklepach i restauracjach: zapraszamy na nasz poprzedni post KLIK!

Atrakcje Lefkady

 1. Santa Maura

Średniowieczna forteca, a raczej jej ruiny, która miała za zadanie chronić kanał przed nieproszonymi gośćmi. Dosyć ciekawa zabudowa, częściowo położona w wodzie. Nie jest co prawda na samej Lefkadzie, ale wjeżdżając na wyspę jedyną drogą na pewno na nią trafimy. Lokalizacja na mapach Google.
łódka obok wyspy lefkada


 1. Plaża Agios Ioannis

Plaża najbliżej stolicy wyspy. Szczególnie lubiana przez kitesurferów. Przy plaży zobaczymy starodawne wiatraki, wypożyczymy sprzęt kitesurfingowy lub zjemy coś w restauracji na plaży. Lokalizacja na mapach Google.

plaża na wyspie lefkadawyspa lefkada blog podróżniczy


 1. Miasto Lefkada

Tutaj naszą uwagę może przykuć charakterystyczna architektura. Dolne partie budynków zbudowane są z ciężkich kamieni, górne części z lekkiego drewna, często pokrytego po prostu blachą. Wszystko ze względu na trzęsienia ziemi, których wyspa ma już kilka za sobą. Warto poświecić kilka chwil i pospacerować wąskimi, uroczymi uliczkami w centrum, aby w końcu trafić na główną promenadę (ulica Mela) pełną barów i sklepów.

greckie uliczki na wyspie lefkada

Warto także udać się trochę dalej od centrum w poszukiwaniu małych sklepików „dla miejscowych”. Po pierwsze kupimy tam naturalne domowe potrawy, po drugie ceny będą dużo lepsze od tych w centrum. Kolejnym interesującym miejscem mogą być sklepy rybne oferujące usługę przyrządzania ryb na miejscu. Wszystko znajdziemy w okolicach ulicy John Gazi Ioannou.

grecki sklepik na wyspie lefkadaceny w grecji ceny produktów w grecji

Polecamy odwiedzić również lokalne centrum kultury. Znajdziemy tam muzeum i otwarty teatr (zazwyczaj wstęp bezpłatny).


 1. Miasto Nidri

Piękne małe miasteczko, na którym wzdłuż ulicy głównej znajdziemy masę lokali i sklepów. Polecam wejść do piekarni (olbrzymia piekarnia przy głównej ulicy – ciężko na nią nie trafić) i spróbować lokalnych wypieków. Nidri jest także miejscem, z którego wyruszają rejsy wycieczkowe. Za 20-30euro popłyniemy statkiem pooglądać wysypy z wody, zatrzymamy się na krótką kąpiel przy plażach dostępnych tylko od strony wody, albo wpłyniemy do ogromnej jaskini. Lokalizacja na mapach Google.


 1. Wodospady Nidri

Kilka kilometrów poza miastem znajdziemy ciekawą atrakcję. Kilka wodospadów i możliwość kąpieli pod nimi. Lokalizacja na mapach Google.


 1. Winnice

Jako, że Lefkada słynie z jednych z najlepszych win na świecie warto będzie odwiedzić chociaż jedną z nich. Na trasie pomiędzy Nidri i Sivotą znajdziemy winnicę Lefkaditiki Gi Winery. Obsługa chętnie zaprosi na zwiedzanie winiarni oraz pozwoli spróbować ich wyrobów.Lokalizacja na mapach Google.


 1. Miasteczko Sivota

Cudowne małe rybackie miasteczko otaczające niewielką zatokę. Restauratorzy trzymają owoce morza w małych klatkach zanurzonych w zatoce, co rozwiewa wszelkie wątpliwości co do świeżości ich potraw. Lokalizacja na mapach Google.

greckie miasteczko blog podróżniczy grecja greckie miasteczko blog podróżniczy grecja


 1. Cape Lefkadas

Czyli najdalej wysunięty na południe punkt wyspy, na którym znajdziemy malutką latarnie morską. Istnieje możliwość zaparkowania zaraz pod nią. Lokalizacja na mapach Google.

latarnia morska na wyspie lefkada latarnia morska na wyspie lefkada klify grecja lefkada


 1. Wszechobecne Klasztory

Na wyspie znajdziemy także niezliczoną ilość kościołów i klasztorów. Niektóre są bardzo stare i warto zatrzymać się przy nich na chwilę.


 1. Epickie plaże na zachodniej części wyspy

Tak, tutejsze plaże są naprawdę wyjątkowe. Co prawda na tych znajdujących się po zachodniej części wyspy dość mocno wieje, ale i tak warto je zobaczyć, nawet jeśli nie przepadamy za plażowaniem. Warto zobaczyć plaże: Porto Katsiki, Egrmni, Kathsima, Milos.

najlepsze plaze na swiecie lefkada grecja najlepsze plaze na swiecie lefkada grecja