Zarabianie w podróży, czyli jak połączyć prace z podróżowaniem i jak zarabiać przez internet?

1

Marzenie większości osób, które trafiają na naszą stroną: podróżowanie i jednoczesne zarabianie przez internet. Zamiana swojego życia w jedną wielką wyprawę, robienie tego co się lubi i czerpanie z tego korzyści brzmi jak bajka. Czy jest więc możliwe zarabianie w podróży?

Idąc tym tropem, nasuwa się pytanie czy jest to w ogóle realne, czy każdy może zarabiać przez internet i w końcu czy jest to łatwe i szybkie. Oczywiście jest to do zrobienia, przy odpowiedniej determinacji może to robić każdy kto zechce (codziennie napotykamy się na kogoś, kogo życie właśnie tak wygląda), ale nie jest to łatwe i na pewno nie przyniesie korzyści w krótkim czasie. Nie wyobrażaj sobie także, że będziesz korzystać z atrakcji, a pieniądze będą spływać do Ciebie same. Będziesz potrzebować czasu, mniej lub więcej.  Nie musisz od razu rzucać pracy. Połącz to co robisz z zajęciem, które pomoże Ci zrealizować swoje marzenia, by po pewnym czasie móc robić tylko to drugie. Oczywiście nie jest to sposób na życie dla każdego, ale może warto spróbować? Można także traktować taki zarobek jako dodatkowe źródło finansowania Twoich wypraw. Nie musisz poświęcać całych dni na prace – wyciągnij laptopa w pociągu i wolny czas zamień na pieniądze. Sposobów na zarabianie w podróży jest oczywiście niezliczona ilość, od dowolnej pracy zdalnej, aż po szukanie pracy na miejscu.

My prezentujemy kilka sposobów jak tego dokonać mając do dyspozycji laptopa oraz internet i opiszemy je poniżej. Każdy temat rozwiniemy dodatkowo w osobnym artykule.

Kilka sposobów na zarabianie przez internet i jednoczesne podróżowanie:

  1. Sprzedaż zdjęć
  2. Blog podróżniczy
  3. Vlog podróżniczy
  4. Copywriting
  5. Marketing szeptany

1. Sprzedaż zdjęć

Sprzedaż zdjęć chyba najłatwiej połączyć z podróżowaniem. Będąc na wyprawie tak czy tak robisz zdjęcia. Co, gdyby robić je troszeczkę inaczej, dostosować je do sprzedaży i zacząć na nich zarabiać?

Jak zacząć?

Po pierwsze zarejestruj się na portalach do sprzedaży zdjęć, przeczytaj wytyczne, sprawdź poszukiwane tematy i zacznij fotografować. Zainteresuj się obróbką zdjęć – tutaj mogą być pomocne chociażby grupy na Facebooku, gdzie użytkownicy chętnie udzielą wskazówek co do Twoich zdjęć. Nie potrzebujesz także sprzętu za kilkanaście tysięcy złotych. Porządny aparat kompaktowy, średnia lustrzanka lub nawet dobry smartfon wystarczą, aby uzyskać jakość potrzebną do spieniężania swoich fotografii.

Ile się zarabia i ile czasu to zajmuje?

Za jedno zdjęcie dostaniesz od kilku do kilkunastu centów. Przestraszyłem Cię? Nie ma co się zniechęcać. Jedno zdjęcie możesz sprzedać nieograniczoną ilość razy, a każde wrzucone do sieci zdjęcie będzie zarabiało na Ciebie przez długi czas. Aby zacząć wyciągać konkretne sumy sprzedając swoje dzieła na pewno potrzebujesz ich zgromadzić sporą ilość. Myślę, że kilka tysięcy zdjęć na początek to dobry wolumen. Na pewno nie zdołasz zrobić tego w jeden dzień, ale czym wcześniej zaczniesz tym szybciej złotówki pojawią się na Twoim koncie.

Co dalej?

Przeczytaj mój artykuł, gdzie dokładnie poruszam powyższy temat: Sprzedaż zdjęć w internecie KLIK


2. Blog podróżniczy

Chyba jedna z najpopularniejszych form zarobku w podróży.

Jak zacząć?

Załóż konto na jednym z portali do blogowanie lub stwórz własną stronę, np. na wordpresie, na własnym serwerze i zacznij pisać. Ludzie w ogromnych ilościach wyszukują informacje na temat różnych miejsc na świecie, tego co mogą tam zwiedzić, lokalnych cen, informacji praktycznych. Trzeba pisać dobrze i lekko, a do tego pomóc wyszukiwarce w znalezieniu naszego bloga. Pomogą w tym setki szkoleń, które znajdziemy w internecie. Nie musisz pisać o samych podróżach – pisz na temat, który kochasz i na którym się znasz. Systematyczność i konsekwencja sprawią, że Twój blog będzie miał dużą szansę na przyniesienie zarobku.

Ile się zarabia i ile czasu to zajmuje?

Przeglądając niektóre blogi łatwo da się zauważyć, że owszem, da się zarabiać i to bardzo dużo. Czas w jakim Twój blog ma szanse zacząć zarabiać zależy wyłącznie od Ciebie. Mówi się, że aby zacząć zarabiać będziesz potrzebować minimum 2500 unikalnych odwiedzin na Twojej stronie miesięcznie. Wydaje się to nie dużą liczbą, ale uwierz mi – nie jest to łatwe. Po pierwsze musisz zgromadzić odpowiednią ilość materiałów. Według doniesień od specjalistów SEO liczba 60-80 artykułów to dopiero początek. Następnie musisz zadbać o wyszukiwanie Twojej strony w sieci, a najpewniej pierwsze nauczyć się jak to robić.

Co dalej?

Stwórz konta w sieciach społecznościowych i połącz je ze swoim blogiem. Udzielaj się na forach tematycznych. Zadbaj o to, aby inni pisali o Twojej stronie. Daj użytkownikowi coś za darmo, aby chętniej do Ciebie wracał, np. kody zniżkowe, szczegółowe poradniki, gotowe plany podróży.

Jak spieniężyć bloga?

Najłatwiejszą formą zarobku są reklamy. Możesz skorzystać np. z reklam Google, albo sieci afiliacyjnych. Pisz artykuły na zlecenie. Spróbuj pozyskać sponsorów w zamian za reklamę.

Narzędzia i porady oraz więcej o tym jak zarabiać na blogu.


3. Vlog podróżniczy

Na YouTube znajdziemy tysiące kanałów, które swoim twórcą przynoszą większe lub mniejsze zarobki. Liczby potrafią być ogromne, ale konkurencja też jest duża.

Jak zacząć?

Złap za kamerę i zacznij kręcić. Na pewno zajmie sporo czasu, aż nauczysz się kręcić i składać filmy jak Adrian Kilar, ale niekoniecznie sam montaż będzie przyciągał publikę.  Dobrym przykładem może być Mark Wiens. Podróżuje po świecie testując miejscowe jedzenie. Ilość wyświetleń się zgadza, więc i sami reklamodawcy się zgłaszają.  Wystarczy więc sprzęt nagrywający (coś lepszego, filmy nagrywane domofonem raczej słabo się ogląda), dobry temat, systematyczność i zaangażowanie.

Ile się zarabia i ile czasu to zajmuje?

Tutaj sytuacja wygląda dużo lepiej niż w przypadku bloga. Najlepsi youtuberzy potrafią zarabiać nawet 100tyś zł miesięcznie. To nie tylko zarobki z wyświetlanych reklam, ale także ze sponsorowanych filmów. Czas jaki potrzebujesz znowu będzie zależał od Ciebie. Dobra treść i systematyczność na pewno skrócą ten czas. Co prawda największą grupą dobrze zarabiających youtuberów są gamerzy, ale wcale nie oznacza to, że właśnie taką tematyką należy się zajmować. Kręć o tym co lubisz, zgromadź wokół siebie małą, ale dobrze doprecyzowaną grupę odbiorców, a po pewnym czasie, reklamodawcy sami odezwą się do Ciebie.

Co dalej?

Znowu będzie potrzebna dodatkowa reklama Twojego vloga. Bądź aktywny w sieciach społecznościowych, otwórz się na współpracę, a na pewno skrócisz czas na rozkręcenie swojego biznesu.

Więcej o tym jak zarabiać na vlogu już wkrótce.


4. Copywriting

Pisanie za pieniądze to dla niektórych marzenie. Co prawda tutaj zarobki są ograniczone, ale swój wkład zamieniasz wprost proporcjonalnie na pieniądze (każdy tekst sprzedajesz tylko raz, więc ile ich wyprodukujesz, tyle zarobisz).

Jak zacząć?

Dobrym startem jest rejestracja na portalach dla copywriterów. Np. gieldatekstow.pl, textbookers.com lub freelanceria.pl. Tam szukasz zleceń i piszesz konkretne rodzaje tekstów na konkretne tematy. Administratorzy sprawdzą Twoje teksty i o ile będą odpowiednio dobre to zostaną przesłane klientowi. Gdy poczujesz się już lepiej w tym temacie możesz szukać pracy zdalnej przy np. agencji marketingowej, a Twoje zarobki na pewno wzrosną.

Ile się zarabia i ile czasu to zajmuje?

Za pisanie na zlecenie zarobisz od 1,5zł za 1000ZZS (znaków ze spacjami) w zależności od rodzaju tekstu. To nie wiele, ale przy odpowiedniej determinacji i zaangażowaniu, będziesz w stanie generować coraz więcej tekstów na godzinę. Zacząć zarabiać możesz już dziś, aczkolwiek pierwsze przebicie się i zdobycie zleceń nie jest łatwe.

Co dalej?

Jeśli czujesz się mocniej w jakichś tematach, to możesz pisać np. artykuły na blogi – za dobrej jakości artykuł zarobisz np. 30zł za 4000ZZS. Taka kwota wygląda dużo lepiej, ale pamiętaj, że lepsze teksty wymagają więcej czasu, chociażby na research w internecie.

Więcej o Copywritingu już wkrótce


5. Marketing szeptany, czyli Influencerem być

Influncer marketing został w 2017 roku uznany za najważniejszy i najbardziej znaczący trend marketingowy, a to oznacza, że w tej dziedzinie będzie coraz lepiej.
Jak zacząć i co właściwie oznacza marketing szeptany?
Poszukując opinii na jakiś temat czyją oceną najpewniej uwierzysz? Znajomym, specjalistom, osobom znanym. Nie ważne czy ktoś jest znany z tego, że jest znany. Ważne, że jego opinia się liczy. Nie oznacza to oczywiście, że aby zostać influencerem musisz być osobą rozpoznawaną. Wystarczy np., że będziesz mocno udzielać się na forach tematycznych, gdzie inni, będą znali Cię tylko z pseudonimu, lub wcale nie będą znali, ale zobaczą, że masz już sporo napisanych postów lub dużo „punktów za pomoc”. Taka osoba prowadzi dyskusje na pewno tematy, mniej lub bardziej dyskretnie polecając pewien produkt. Na starcie zwiększ swoją aktywność w sieciach społecznościowych, spraw, aby ludzie zaczęli Cię obserwować. Pisz na forach. Zdobywaj punkty za komentarze itd. Następnie możesz zarejestrować się na jednej z wielu platform oferujących zlecenia dla influencerów i szukać zleceń.

Ile się zarabia i ile czasu to zajmuje?

Zarobki mogą być praktycznie nieograniczone, wszystko zależy od Twoich zasięgów i reputacji. Możliwe, że już jesteś osobą rozpoznawalną lub masz odpowiednią historię na forach dyskusyjnych. Jeśli nie, to rejestruj się, pisz, wykaż się aktywnością i powoli zacznij szukać zleceń.

Co dalej?

Potrzebujesz czasu, aby uzbierać odpowiedni dużą widownię. Ważne będą też kontakty z agencjami. Wszystko przyjdzie z czasem. Pamiętaj też, że Influencerem jesteś pisząc bloga czy prowadząc vloga

Pamiętaj, że możesz połączyć kilka sposobów zarobku, vlog będzie świetnym uzupełnieniem bloga lub odwrotnie.

Podsumowując. Da się połączyć podróżowanie z jednoczesnym zarabianiem. Pamiętaj jednak, że wszystkiego dochodzi się powoli. Nie możesz zniechęcić się, jeśli pierwsza próba będzie nieudana, bo pewnie będzie i to nie jedna. Czas zweryfikuje Twoje zaangażowanie.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.