
Krystalicznie czysta woda jeziora Ińsko, park krajobrazowy i rezerwaty przyrody, to tylko część atrakcji, które ma do zaoferowania to niespełna dwutysięczne miasteczko w województwie zachodniopomorskim. Ińsko to idealne miejsce dla osób spragnionych spokoju i odpoczynku od miejskiego zgiełku, ale także dla amatorów dobrego kina w skondensowanej dawce i świetnym wydaniu.
Legenda
Po dotarciu nad brzeg jeziora uwadze nie może umknąć figura wielkiego raka przykutego solidnym łańcuchem do ziemi. Warszawa miała swojego bazyliszka i dzielnego płatnerza Melchiora, Ińsko słynie z legendy o groźnym raku i sprytnym kowalu. Według legendy rak zamieszkiwał głębiny ińskiego jeziora, wypełzając co rusz swoim ogromnym cielskiem do nadbrzeżnego miasteczka, siał pogrom wśród jego mieszkańców, ścinając drzewa olbrzymimi szczypcami i niszcząc, co napotkał na swojej drodze. Ińszczanie robili wszystko, aby ujarzmić potwora, jednak nawet sieć utkana ze stali nie pomogła w schwytaniu bestii. Wtem odważny kowal wpadł na pomysł jak unieruchomić ińskiego prześladowcę. W swojej kuźni wykuł ogromny łańcuch i w środku nocy wypłynął na ciemne wody jeziora. Odnalazł miejsce, w którym rak zwykł był sypiać i wśród ciszy jak makiem zasiał, przykuł skorupiaka łańcuchem do dna jeziora. Od tej pory mieszkańcy Ińska mogli spać spokojnie.
Przyroda i aktywny wypoczynek
Wody jeziora Ińsko są czyste i spokojne, idealne do kąpieli. Niedaleko od centrum miasteczka znajdziemy niewielką plażę. Kto jednak nie potrafi zbyt długo usiedzieć na piasku, może wypożyczyć kajak lub rower wodny i spojrzeć na brzeg jeziora z drugiej strony. Akwen rozlewa się w różnych kierunkach, tworząc coś na kształt jęzorów wodnych, wdzierających się w głąb lądu.
Amatorzy sportów ekstremalnych również znajdą tu coś dla siebie – nad brzegiem jeziora znajduje się baza nurkowa i wypożyczalnia sprzętu nurkowego – Vip Diver. Oprócz naturalnej fauny i flory jeziora atrakcją dla nurków jest zatopiony na głębokości ok. 20 m wrak betonowego kadłuba trimarana.
Pośrodku jeziora znajduje się Wyspa Sołtyski, stanowiąca rezerwat przyrody. Kto stroni od sportów wodnych, również ma szansę podziwiać dziką ińską przyrodę w obrębie drugiego rezerwatu, jakim jest Rezerwat Przyrody Kamienna Buczyna. Tutaj dostaniemy się pieszo (ok. 2 km z centrum Ińska) lub samochodem (dojeżdżamy do Alei Leśnej, ok. 100 m od początku ścieżki przyrodniczej „Kamienna Buczyna”). Sama ścieżka ma długość około 2 km i znajdują się na niej tablice informacyjne, zapoznające z miejscową fauną i florą. Oby dwa rezerwaty są częścią Ińskiego Parku Krajobrazowego, objętego specjalnym obszarem ochrony ptaków- „Ostoja Ińska”. W obrębie Parku możemy znaleźć ok. 140 różnych gatunków ptaków, w tym bielika, bociana czarnego i żurawia.
Ińskie Lato Filmowe
To, co wyróżnia Ińsko spośród innych miejscowości regionu, to mający długą tradycję festiwal Ińskie Lato Filmowe. Organizowane rokrocznie od 1973 r. przez mieszkańców gminy wydarzenie ma niespotykany charakter – nie brakuje tu premierowych projekcji i wielkich nazwisk polskiej kinematografii, a jednocześnie świetnie udaje się zachować kameralny klimat festiwalu i letniskową atmosferę miasteczka. Główne projekcje odbywają się w kinie Morena oraz lokalnej szkole, nie brak także projekcji plenerowych. O wysoki poziom festiwalu i niezwykle interesujący program dba dyrektor artystyczny od 2003 r. Przemysław Lewandowski, wraz z organizatorami, czyli Stowarzyszeniem Ińskie Lato Filmowe, Internetowym Serwisem Filmowym Stopklatka.pl oraz Gminą Ińsko. Festiwal obejmuje prawie dwa tygodnie sierpnia, projekcje odbywają się zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Codziennie towarzyszą im także inne liczne atrakcje: spotkania z twórcami (wydarzenie może się poszczycić obecnością takich postaci jak Agnieszka Holland czy Jerzy Kawalerowicz), dyskusje, ogniska, koncerty.
Informacje praktyczne
Dojazd:
- Ińsko ukrywa się pośród jezior województwa zachodniopomorskiego, około 80 km od Szczecina i zaledwie 40 km od Stargardu. Dojedziemy do niego niewielkimi drogami pośród pół i lasów, zrzucając po drodze troski i dostrajając się do spokojnej wibracji malowniczo położonego miasteczka. Po zjechaniu z dróg gminnych z pewnością trzeba jednak zdjąć nieco ciężar stopy z pedału gazu.
- Transport publiczny: ze Stargardu kursuje około pięciu autobusów dziennie, podróż trwa około godziny.
Noclegi:
- W Ińsku można wynająć domek letniskowy, pokój lub rozbić się na polu namiotowym. Jeśli wybieramy się na festiwal, warto zarezerwować noclegi wcześniej, gdyż baza noclegowa jest ograniczona.
Gdzie zjeść:
- Infrastruktura gastronomiczna Ińska nie jest być może najbogatsza, ale kto szuka ten znajdzie. W miasteczku znajduje się jedna restauracja i pizzeria. Pobyt nad jeziorem zobowiązuje oczywiście skosztowania tutejszych ryb, które można zakupić w sezonowych punktach gastronomicznych. Podczas festiwalu jest też możliwość zasmakowania w regionalnych przetworach, szczycących się oryginalnymi recepturami.