
Labirynt z ponad stumetrowych skał i krajobraz jak z filmów fantasy brzmi ciekawie? Taka atrakcja czeka tuż za polską granicą u naszych sąsiadów Czechów. Skalne Miasto, bo tak nazywa się to niezwykłe miejsce, co roku przyciąga do siebie tysiące turystów, a teren na którym leży jest jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie!
Czeskie Skalne Miasto, czyli Adršpašsko-teplické skály to tak naprawdę połączenie dwóch wielkich labiryntów skalnych: Adrspasskiego Skalnego Miasta i Teplickiego Skalnego Miasta. Te tworzone przez naturę przez lata niezwykłe formacje skalne zainteresowały sobą nawet filmowców z Hollywood. Jak wygląda Sklane Miasta? Zobacz na zdjęciach poniżej.
Adršpašské skály:
To bardziej znane z dwóch Skalnych Miast. Główne wejście znajduje się w pobliżu wsi Adrszpach tuż obok stacji kolejowej. Adršpašské skály jest mniejsze i bardziej uporządkowane od Teplickich Skał. Charakterystycznym miejscem jest jezioro (pozostałość po wydobywaniu piasku) znajdujące się zaraz za wejściem na szlak.
Teplicke skály
Mniej turystyczne Skalne Miasto, bardziej dzikie, bardziej pozostawione naturze, większe i wyższe, a co za tym idzie – pewnie i ciekawsze. Do dyspozycji mamy jeden główny, okrężny szlak (około 6km) i kilka mniejszych. Wejście znajduje się dwa kilometry od centrum miasta Teplice nad Metují przy stacji kolejowej Teplice nad Metují skály.
Jak dojechać?
Skalne Miasta znajdują się 10km od granicy polsko-czeskiej, 30km od Wałbrzycha lub 110km od Wrocławia.
Do Skalnych Miast najlepiej dojechać samochodem. Przy wejściach są spore parkingi.
Można oczywiście dostać się tam także transportem publicznym. Pierwsze kierujemy się do miasta Nachod i dalej pociągiem (do stacji: Teplice nad Metují skály lub Adršpach – i tutaj uwaga, nie wiele pociągów jedzie tą trasą, więc najprawdopodobniej trzeba będzie przesiąść się na stacji Teplice nad Metují) lub autobusem. Jest także możliwość dostania się bezpośrednio do Skalnego Miasta polskimi kolejami lub autobusami. Wycieczki autokarowe często są organizowane przez lokalne biura podróży np. z Kłodzka.
Kolejną ciekawą opcją jest piesza lub rowerowa wycieczka z pobliskich Polskich miejscowości, np. z Pasterki.
Ceny biletów
Teplickie Skały
Sezon (kwiecień-październik):
Normalny: 100 CZK (około 16zł)
Ulgowy (dzieci 6-15 lat, studenci do 26 lat, niepełnosprawni) 50 CZK (8zł)
Seniorzy (od 65 lat) 70 CZK (11zł)
Bilet rodzinny (ważny dla 2 dorosłych i 1-3 dzieci do 15 lat) 250 CZK (40zł)
Poza sezonem (listopad-marzec):
Normalny: 60 CZK (10zł)
Ulgowy (dzieci 6-15 lat, studenci do 26 lat, niepełnosprawni) 30 CZK (5zł)
Seniorzy (od 65 lat) 40 CZK (6,5zł)
Bilet rodzinny (ważny dla 2 dorosłych i 1-3 dzieci do 15 lat) 150 CZK (24zł)
Roczny karnet 300 CZK (48zł)
Pies (na smyczy i z kagańcem) 10 CZK (1,6zł)
Dzieci poniżej 6 roku życia – wstęp bezpłatny
10% zniżki za przybycie transportem publicznym (trzeba pokazać bilet z danego dnia z końcowym przystankiem Teplice nad Metují)
Parking płatny: motocykl 30 CZK (5zł), samochód osobowy 50 CZK (8zł)
Adraspeckie Skały
Sezon (kwiecień-październik):
Normalny: 120 CZK (19zł)
Ulgowy (dzieci 6-15 lat, studentów do 26 lat, niepełnosprawnych) 70, – CZK (11zł)
Bilet rodzinny (ważny dla 2 dorosłych i 2 dzieci do 15 lat) 320, – CZK (51zł)
Przepłynięcie tratwą po skalnym jeziorku (dzieci od lat 6): 50 CZK (8zł
Poza sezonem (listopad-marzec):
Normalny: 80 CZK (13zł)
Ulgowy (dzieci 6-15 lat, studentów do 26 lat, niepełnosprawnych) 40, – CZK (6,5zł)
Bilet rodzinny (ważny dla 2 dorosłych i 2 dzieci do 15 lat) 210, – CZK (34zł)
Pies (na smyczy i z kagańcem) 10, – CZK (1,6zł)
Roczny karnet 300, – CZK (48zł)
Parking płatny
Noclegi
W okolicy nie ma problemów z noclegami. Co kawałek znajdziemy mały pensjonat lub większy hotel. I to często przy samym wejściu do Skalnego Miasta. Z racji, że Teplickie Skaly są mniej popularne, to tam noclegi będą tańsze i mniej oblegane. Tak czy inaczej, w sezonie zalecamy wcześniejszą rezerwację (te tańsze i lepsze miejsca znikają wcześniej ;)).
W Adrspach ciekawym pensjonatem jest Penzion Podskalí. W Teplicach (zaraz obok wejścia w skały) pensjonat Pension Dita z noclegami od 40zł za noc.
Jeśli jednak wolisz nocować po stronie Polskiej – super miejscem jest Schronisko na Szczelińcu lub schronisko w miejscowości Pasterka
Co robić w okolicy
Już same Góry Stołowe, na których terenie znajdują się Skalne Miasta, zadziwiają swą niezwykłością. Kamienne grzyby, niezwykłe skały i cudowne krajobrazy można spotkać tutaj na każdym kroku. W okolicy jest mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych. Szczególnie warto zobaczyć Obszar Chronionego Krajobrazu Broumovsko czy Błędne Skały, no i oczywiście Schronisko na Szczelińcu. Poszukiwaczy niezwykłości może zainteresować Kaplica Czaszek w miasteczku Kudowa Zdrój.
W okolicy skalnego miasta znajdziemy restauracje z czeskim piwem z lokalnych browarów. W centrum miasteczka Teplice nad Metují (ulica Zámecká 22) jest mała urokliwa kawiarenka z pysznymi ciastami.
Informacje praktyczne
- cały teren to rezerwat przyrody “Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály”,
- szlaki w Skalnych Miastach nie są trudne, w większości to płaskie trasy, czasem będziemy musieli pokonać kilka schodków lub niewielkie wzniesienia,
- za niewielką opłatą można zabrać ze sobą psa (na smyczy i w kagańcu),
- zazwyczaj w okolicy można płacić złotówkami, ale przelicznik może okazać się wyjątkowo niekorzystny, więc zalecamy zabranie ze sobą koron czeskich,
- nie wolno latać dronem.






















Tak blisko mieszkamy, a jeszcze nigdy nie byłam w Skalnym Mieście! Skandal 🙂 Dzięki za przydatny wpis
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.